null Skrb zase: sodobni trendi in pozabljeni rituali za nego telesa
clock image

6

Skrb zase: sodobni trendi in pozabljeni rituali za nego telesa

#skrbzazdravje

25 marec, 2025

Ana

Kamorkoli se ozremo, naletimo na nov izraz ali trend, ki naj bi izboljšal dobro počutje sodobne ženske. Veliko starih, skoraj pozabljenih običajev za nego telesa in duha se vrača v ospredje.

Raziskali smo najbolj vroče prakse zadnjih let in preverili, zakaj navdušujejo ženske po vsem svetu. Moksanje, suho krtačenje telesa, žvrkljanje olja, »interfesting«, ricinusovo olje, guasha, »moon rituals« in maderoterapija niso le pogosto iskani na Googlu, ampak tudi priljubljeni v lepotnih in »wellness« krogih.

10 najbolj vročih praks za dobro počutje

Poišči metodo za pravilno delovanje ledvic, črevesja, prebave, ščitnice …

  • Jutranje žvrklanje kokosovega ali oljčna olja
  • Suho krtačenje celega telesa
  • Anticelulitna masaža maderoterapija 
  • Obloge iz ricinusovega olja na trebuhu 
  • Starodavno moksanje ali moksibustija 
  • »Skin cycling« ali nega kože v ciklih za optimalne rezultate 
  • Ledena kopel za boljšo cirkulacijo in regeneracijo
  • Terapija z rdečo svetlobo
  • »Moon rituals«: povezovanje z luninimi fazami za notranji mir
  • Adaptogeni v prehrani so naravna podpora proti stresu


Jutranje žvrklanje kokosovega ali oljčna olja

Iz kje izvira? Starodavno ajurvedsko opravilo. 
Pravilna izvedba? Takoj, ko se zbudiš. Vsako jutro na tešče 10 do 20 minut v ustih žvrkljaš kakovostno hladno stiskano olje. Nekateri žvrkljajo vsak dan, drugi pa le enkrat na teden. 
Za kaj je dobro? Z žvrklanjem olja poskrbiš za ustno zdravje in celostno naj bi razstrupljalo telo. Ajurvedski zdravilci pravijo, da žvrklanje olja pomaga tudi do optimalnega delovanja limfnega sistema. Olje, ki mora biti res kvalitetno, naj bi iz sline nase vezalo toksine.
 

Suho krtačenje celega telesa

Iz kje izvira?  Že Cherokee Indijanci so si krtačili kožo s suhimi koruznimi storži.
Pravilna izvedba? Potrebujete suho krtačo z naravnimi ščetinami, ki jo najdete v vseh bolje založenih trgovinah z izdelki za nego telesa in obraza. Krtači se s kratkimi gibi od konca okončin proti srcu, torej se začne npr. od konice prstov do rame.

Za kaj je dobro? Ščetine krtače odstranjujejo odmrle celice na površju kože, ki je naš največji organ, pritisk pa ustvarja nežno masažo, ki pospešuje limfno drenažo in izboljšuje prekrvavitev.

Za kaj je še dobro krtačenje?
Pomagalo naj bi zmanjšati maščobne obloge, kar izboljša tudi videz celulita, sicer pa naj bi imelo krtačenje enak učinek kot masaža celega telesa, to pomeni, da obenem še zelo sprošča in posledično regulira raven kortizola v telesu. 
 

Anticelulitna masaža maderoterapija 

Iz kje izvira? Izvira iz več kot tisočletne tradicije iz Vzhoda.

Pravilna izvedba? Maderoterapijo navadno izvajajo vposebnih studiih in je ne izvajamo sami doma. Uporabljajo se posebni anatomski leseni pripomočki: valjari, skodelice in lopatice. Z intenzivnim pritiskom se razbijejo maščobne celice, posledica je povečan dotok kisika in hranjlivih snovi ter pospešena limfna drenaža. 

Za kaj je dobro?
Dandanes se ne uporablja več samo za oblikovanje telesa, ampak tudi za odpravljanje bolečin, sprostitev in tonificiranje kože.

Obloge iz ricinusovega olja na trebuhu 

Iz kje izvira? 
Ricinusovo olje izhaja iz semena ricinusove rastline (Ricinus communis), ki raste v vzhodni Afriki in Indiji. Zaradi svojih zdravilnih lastnosti se že stoletja uporablja v tradicionalni medicini, saj ima antibakterijske, protivirusne in protivnetne učinke ter spodbuja cirkulacijo in regeneracijo kože.
Pravilna izvedba? 
Uporabi kupljen trak za obloge ali pa kar flanelasto krpo, ki jo prepogneš v 3 plasti, da preprečiš odtekanje olja. Nanesi ekološko ricinusovo olje na eno stran krpe, prepoji jo in položi na trebuh. Pokrij s prozorno folijo, lahko tudi grelno vrečko ali termoforjem. Terapijo izvajaj 30-60 minut, po končani terapiji obriši in očisti kožo.
Za kaj je dobro? 
Obloge iz ricinusovega olja na trebuhu razstrupljajo jetra. Ricinusove obloge podpirajo pravilno delovanje ledvic, črevesja, prebave, ščitnice, jajčnikov in maternice. Učinkovite so pri lajšanju različnih fizičnih bolečin (kot so menstrualni krči, mišične in skeletne bolečine, artritis), razstrupljanju organov, še posebej jeter ter kot pomoč pri fibroidih, kjer zmanjšujejo bolečine in velikost fibroidov (maternični miomi). Prav tako spodbujajo zdrav pretok energije in odpravljajo telesne blokade. Obloge iz ricinusovega olja imajo dolgoletno tradicijo in so bile uporabljene za zdravljenje različnih težav.

Ricinusovo olje na trebuhu in obraz je priljubljeno zaradi svojih »anti-age« lastnosti, saj spodbuja regeneracijo kože, izboljšuje elastičnost in zmanjšuje gube. Trak za spanje, na katerega se nanese ricinusovo olje, pomaga ohranjati vlago in povečuje učinkovitost olja med nočnim počitkom. Ta kombinacija navdušuje »skin care« navdušenke zaradi naravnih in učinkovitih rezultatov. 

Starodavno moksanje ali moksibustija 

Iz kje izvira? Je pomemben del tradicionalne kitajske medicine in stara Kitajska tehnika zdravljenja.
Pravilna izvedba? Kupimo si moksa zeliščno palčko. Prižgemo je in z gorečim delom cigare toplotno stimuliramo akupresurne točke, meridiane na telesu oz. predel, kjer so težave. Moksamo lahko tudi vsak dan, načeloma za 20 minut. Glave in predela sinosov naj ne bi moksali. Pozor: zaradi dima priporočamo moksanje v odprtih prostorih, sicer pa zdaj lahko kupite tudi palčke, iz katerih se manj kadi in so primernejše za moksanje v notranjih prostorih.

Za kaj je dobro? Moksanje temelji na zdravljenju s toploto in je odlično pri razsluzevanju telesa in krepitvi imunskega sistema. Ker naj bi moksa pospeševa cirkulacijo in nahranila organe, se velikokrat uporablja v primeru nizkega pritiska, splošnega slabega počutja, pri slabosti, kronični utrujenosti in pomanjkanju energije. 

»Skin cycling« ali nega kože v ciklih za optimalne rezultate 

Iz kje izvira? Skin cycling izvira iz dermatološke prakse in ga je popularizirala ameriška dermatologinja dr. Whitney Bowe kot strukturiran pristop k večerni negi kože.
Pravilna izvedba? Vključuje štiridnevni cikel, kjer se koža izpostavi različnim izdelkom, da optimizirate njeno zdravje in učinkovitost:

  • Prvi dan: eksfoliacija. Piling s kemičnimi eksfoliantnimi sredstvi (npr. AHA ali BHA), da odstranimo odmrle kožne celice.
  • Drugi dan: retinoidi. Uporaba izdelkov z retinolom za spodbujanje obnove kože in zmanjšanje gubic.
  • Tretji dan in četrti dan: počitek. Dan brez aktivnih sestavin, le vlaženje in pomirjanje kože z vlažilnimi in pomirjevalnimi kremami. Koža počiva in si opomore od agresivnejših sestavin.

Za kaj je dobro? Koži omogoča, da se regenerira, ne da bi bila preobremenjena z agresivnimi sestavinami. Pomembno je, da med ciklom uporabljaš zaščito pred soncem. Cikle seveda ponavljaj.

Ledena kopel za boljšo cirkulacijo in regeneracijo

Iz kje izvira? Ledena kopel izvira iz starodavnih kultur, kot so Grki, Rimljani in nordijska ljudstva, ki so jo uporabljali za zdravje in krepitev telesa. Samuraji so jo prakticirali za mentalno moč, danes pa je priljubljena v športni rehabilitaciji in metodah, kot je Wim Hofova tehnika. 

Pravilna izvedba? Za pravilno izvedbo ledene kopeli doma napolni kad z vodo (10-15 °C) in postopoma dodaj led. Pred potopitvijo se ogrej z lahkimi vajami. V vodi ostani 2-10 minut, globoko dihaj in se osredotoči na sprostitev. Po kopeli se postopoma ogrej.

Za kaj je dobro? Ledena kopel zmanjšuje vnetja, pospešuje regeneracijo mišic, krepi imunski sistem in izboljšuje prekrvavitev. Pomaga pri okrevanju po fizičnih naporih, zmanjšuje bolečine v mišicah ter izboljšuje odpornost na mraz. Prav tako lahko ugodno vpliva na duševno zdravje, saj zmanjšuje stres in izboljšuje razpoloženje.

Klikni, če te zanima še več koristnih informacij o kopanju v mrzli vodi


Ti zdravje pomeni veliko? 

  • Uredi za zavarovanje WIZ Specialisti, s katerim prideš hitro do želenega pregleda:
  • storitev HALO DOKTOR ti omogoča hiter posvet na daljavo z zdravnikom splošne medicine (že v 15 minutah),
  • do specialista, diagnoze in zdravljenja prides običajno v 7 dneh,
  • drugo mnenje zdravnika za vso družino.
  • Tukaj preveri ceno WIZ Specialisti glede na svojo starost. 


Terapija z rdečo svetlobo


Iz kje izvira? Terapija z rdečo svetlobo izvira iz medicinske in znanstvene raziskave, ki sega v 60. leta 20. stoletja, ko so raziskovalci odkrili, da rdeča svetloba spodbuja celjenje tkiv in regeneracijo.

Pravilna izvedba? Pravilna izvedba terapije z rdečo lučjo vključuje izpostavitev telesa rdeči svetlobi z valovno dolžino med 600 in 650 nm. Seanso običajno izvajamo 10–20 minut na področjih, kjer želimo spodbuditi regeneracijo. Svetlobo usmerimo na prizadeto območje na razdalji 15–30 cm, terapijo izvajamo 3-5 krat na teden.

Za kaj je dobra? Terapija z rdečo svetlobo je dobra za pospeševanje celjenja ran, zmanjšanje vnetij, lajšanje bolečin ter izboljšanje cirkulacije. Prav tako spodbuja regeneracijo kože, zmanjšuje gube, pomaga pri zdravljenju mišičnih in sklepnih težav ter podpira zdravje lasnih mešičkov. Pomaga tudi pri zmanjšanju stresa in izboljšanju spanja.

»Moon rituals«: povezovanje z luninimi fazami za notranji mir


Iz kje izvira? »Moon rituals« izvirajo iz starodavnih kultur, kot so babilonska, egipčanska in keltska, kjer so Luno častili kot močno energijsko silo. Gre za duhovne prakse, povezane z luninimi cikli, kot so manifestacija, sprostitev in postavljanje namenov, pogosto vključujejo meditacijo, pisanje in ritualno čiščenje.

Pravilna izvedba? Pri novi luni postavi namene, pri polni luni se osredotoči na zahvalnost in zaključevanje, pri upadajoči luni pa na čiščenje in spuščanje nepotrebnega. Rituali lahko vključujejo meditacijo, pisanje, sveče, kristale in aromaterapijo za povečanje energije in sprostitev.

Za kaj je dobro? »Moon rituals« so koristni za duhovno rast, introspekcijo in usklajevanje z naravnimi ritmi. Pomagajo pri postavljanju ciljev, manifestaciji želja, sproščanju negativnosti ter izboljšanju čustvene in mentalne stabilnosti. Prav tako povečujejo zavedanje, spodbujajo notranjo moč in pomagajo pri čiščenju ter ravnotežju telesa in duha.

Adaptogeni v prehrani so naravna podpora proti stresu


Iz kje izvira? Adaptogeni so naravne snovi, ki pomagajo telesu pri prilagajanju na stres, izboljšujejo odpornost in uravnavajo ravnotežje v telesu. Izvirajo iz rastlin, kot so ginseng, ashwagandha, rhodiola in tulsi, ki so bile uporabljene v tradicionalni medicini različnih kultur, kot so indijska ajurveda in kitajska medicina.
Pravilna izvedba? Adaptogene lahko v prehrano dodaj v obliki praškov, kapsul ali čajev. Najpogosteje se mešajo v smutije, kave, juhe ali vroče napitke. Za najboljše učinke jih je priporočljivo jemati redno, po navodilih proizvajalca, ob obrokih ali občasno, da podpirajo telo v obdobjih stresa.
Za kaj je dobro? Adaptogeni so koristni za zmanjšanje stresa, povečanje energije, izboljšanje koncentracije in uravnavanje ravnovesja hormonov. Pomagajo pri obvladovanju anksioznosti, izboljšujejo odpornost na fizični in psihični stres ter podpirajo imunskisistem. Prav tako pripomorejo k boljši regeneraciji in zmanjšanju utrujenosti ter povečujejo splošno dobro počutje.

Vsako tehniko smo podrobno opisali in izpostavili ključne razlike med njimi. Preden katero koli metodo vključiš v svojo rutino, se posvetuj s strokovnjakom in poslušaj svoje telo. Ni vsaka tehnika primerna za vsakogar – dobro počutje vedno postavi na prvo mesto. 

Vse dobro ti želi WIZ

Viri: 
https://or-ca.si/blog/domaca-lekarna/ricinusovo-olje-obloge-iz-ricinusovega-olja-in-koristi/ 
https://vizita.si/zdravje/prehrana/adaptogeni.html  
https://kosmika.si/lunine-mene/  
https://svet24.si/clanek/suho-krtacenje-telesa-kako-ga-pravilno-izvajati-1301068 

Prijavi se na WIZ e-novice

Želiš prejemati naše novice in dobre ponudbe?