null Reci ne vejpanju in kajenju
vejp, wiz blog, mladi
clock image

7

Reci ne vejpanju in kajenju

#recinevejpanju

06 januar, 2025

Igor

Statistika kaže, da čez lužo vejpa že 27% srednješolcev. Elektronske cigarete (vejp, ivap, pod, mod, tank, puff, bar) zaradi enostavne uporabe in privlačnih sladkih arom delujejo veliko bolj privlačno in družbeno sprejemljivo v primerjavi s tradicionalnimi cigaretami.

Mladi ne bi smeli vejpati zaradi tveganja zasvojenosti z nikotinom, škodljivih kemikalij, neznanih dolgoročnih učinkov na pljuča in možgane v razvoju. Čeprav manj škodljivo od kajenja, lahko vejpanje vodi do odvisnosti in kasnejšega kajenja. Šele, ko zdravje izgubimo, se zavedamo, kako pomembno je. Ne pozabi: tvoje telo, tvoja odgovornost. Odloči se, da opustiš slabe navade, ki se verjetno vlečejo že iz srednje šole.

Ključne razlike med vejpanjem in kajenjem

Vejpanje (ali vaping) in kajenje sta načina uživanja nikotina, vendar se med seboj razlikujeta. 

1.    Razlika v načinu uporabe: vejpanje segreva tekočino, medtem ko kajenje sežiga tobak.

2.    Razlika v sestavinah: vejpanje uporablja e-tekočine, medtem ko kajenje vključuje tobak in njegov dim.

3.    Mnenje o zdravstvenih učinkih: vejpanje naj bi veljalo za manj škodljivo kot kajenje, vendar ni brez tveganj in je takšno prepričanje napačno! Vejpanje namreč povzroča, da so pljučne bakterije bolj škodljive in povečujejo vnetja. Bakterije, ki jih običajno najdemo v pljučih, postanejo bolj nevarne in povzročajo več vnetnih procesov ob izpostavljenosti hlapom elektronskih cigaret. To lahko vodi do bolezni, kot sta kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) in astma.

Kaj sploh je vejpanje

Vejpanje vključuje uporabo elektronskih cigaret (e-cigareti) ali drugih naprav, ki segrevajo tekočine (e-tekočine) in jih pretvarjajo v aerosol, ki ga uporabnik vdihava. E-tekočine pogosto vsebujejo propilen glikol, rastlinski glicerin, nikotin in aromatične snovi. Vejpanje se pogosto šteje za manj škodljivo od tradicionalnega kajenja, saj ne proizvaja katrana in mnogih drugih strupenih snovi, ki so prisotne v tobačnem dimu. Vendar pa dolgotrajni učinki vejpanja še niso povsem znani in obstajajo pomisleki glede zdravja zaradi nekaterih kemikalij v e-tekočinah.

Učinki kajenja so dobro dokumentirani in znani

Kajenje škoduje tvojemu zdravju! in se nanaša na uživanje tobaka, pri čemer se tobak sežiga in ustvarja dim, ki ga uporabnik vdihava. Dim iz tobaka vsebuje številne škodljive snovi, vključno s katranom, ogljikovim monoksidom in različnimi strupenimi kemikalijami, ki so posledica sežiganja. Kajenje je povezano z različnimi zdravstvenimi težavami, vključno z rakom, srčno-žilnimi boleznimi in kroničnimi boleznimi dihal. 

Kako prenehati vejpati in kaditi?


1. Postavi si jasen cilj in motivacijo

Določi, zakaj želiš prenehati. To te bo motiviralo, ko bo težko. Ideja: lahko si določiš tudi nagrado zase. V znesku, ki bi se sicer porabil za nakup pripomočkov za vejpanje ali kajenje v določenem obdobju, si lahko kupiš nekaj novega zase ali daš denar na stran za tvoje naslednje potovanje.  

2. Poišči podporo ali k izzivu povabi še prijatelja


Povej prijateljem in družini o svoji odločitvi. Njihova podpora ti lahko pomaga ostati na pravi poti, še lažje pa ti bo, če k izzivu pristopiš skupaj s prijateljem. 

Šele, ko zdravje izgubimo, se zavedamo, kako pomembno je.

3. Identificiraj sprožilce

Razmisli, kdaj in zakaj običajno vejpaš ali kadiš. Poskusi se izogniti situacijam, ki te spominjajo na to. Sprožilci za kajenje in vejpanje so situacije, občutki ali okolja, ki lahko privedejo do želje po uporabi nikotina. Najpogostejši sprožilci: 

  • Čustveni stres in tesnoba, občutki osamljenosti ali izolacije.
  • Ko si v družbi prijateljev, ki kadijo ali vejpajo, lahko poveča željo po tem, da se pridružiš. 
  • Uživanje alkohola ali drugih drog lahko zmanjša samokontrolo in poveča nagnjenost k kajenju ali vejpanju. 
  • Uporaba nikotina med določenimi aktivnostmi, kot so pitje kave ali druženje, lahko postane ritual, ki ga je težko prekiniti. 
  • Določeni dogodki ali praznovanja, kjer se pogosto kadi ali vejpa (npr. pikniki), lahko povzročijo željo po ponovni uporabi. 
  • Dolgočasje ali pomanjkanje aktivnosti lahko privede do iskanja stimulacije skozi kajenje ali vejpanje. 
  • Prejšnje izkušnje in vzorci lahko vodijo do ponovnega vračanja k kajenju ali vejpanju ob določenih priložnostih. Specifične vonjave tobaka ali hlapov e-cigarete lahko sprožijo željo po kajenju ali vejpanju.

Prepoznavanje teh sprožilcev ti lahko pomaga bolje upravljati željo po kajenju ali vejpanju ter razviti strategije za obvladovanje teh situacij.

4. Zamenjaj navade

Namesto vejpanja ali kajenja najdi zdravje prijazne alternative, kot so žvečilni gumi, zdrave prigrizke ali šport.

5. Postopno zmanjševanje

Če ti je težko prenehati naenkrat, razmisli o postopnem zmanjševanju vnosa nikotina.

6. Ohrani aktivnost

Redna telesna aktivnost ti lahko pomaga, da se počutiš bolje in zmanjša potrebo po nikotinu.

7. Uči se o škodljivosti vejpanja in kajenja

Izobrazi se o negativnih učinkih vejpanja in kajenja na tvoje zdravje. To te lahko dodatno motivira.

8. Uporabi aplikacije za pomoč

Razmisli o uporabi aplikacij, ki te spremljajo pri prenehanju in nudijo nasvete ter podporo. EasyQuit je aplikacija, zasnovana za pomoč pri prenehanju kajenja. Ponuja funkcijo za opustitev kajenja, znanstveno podprte zdravstvene statistike, informacije o prihranku denarja, motivacijske značke in še mnoge druge koristne funkcije.

Če po neuspešnem poskusu ponovno začneš, ne obupaj. Vsak poskus prenehanja te približa cilju. Praznuj svoje uspehe, tudi majhne. Deli jih s prijatelji ali na družbenih omrežjih za dodatno motivacijo. S prenehanjem z vejpanje in kajenjem si na poti k bolj zdravemu življenju. Drži se! 

Prijavi se na WIZ e-novice

Želiš prejemati naše novice in dobre ponudbe?