Zavarovanje avtomobila je sestavljeno iz dveh delov. Prvi je obvezen, drugega pa lahko poljubno prilagajaš svojim potrebam.
Obvezno avto zavarovanje
Obvezno avto zavarovanje krije odgovornost kateregakoli voznika, ki s tvojim avtom povzroči prometno nesrečo.
Zavarovanje avtomobilske odgovornosti (AO) WIZ Obvezno moraš imeti sklenjeno, če želiš registrirati avto, s tem pa je krita tvoja odgovornost ali odgovornost kateregakoli drugega voznika, ki je s tvojim avtom povzročil prometno nesrečo, v kateri je nastala škoda na stvareh (na primer poškodba drugega avta, ograje, v katero se je voznik zaletel, in podobno) ali če so se pri tem poškodovali drugi udeleženci. Škodo bo drugim iz tega kritja poravnala tvoja zavarovalnica, morebitno lastno škodo pa boš moral pokriti sam, če nimaš sklenjenih primernih kritij, ki jih opisujemo v nadaljevanju zapisa. Minimalne zavarovalne vsote za obvezno avto zavarovanje se med državami razlikujejo, v Sloveniji pa so zakonsko določene, in sicer do 5.240.000 evrov za nematerialno ter 1.050.000 evrov za materialno škodo.
Vozi tvoj avto tudi mladi voznik?
Pri sklenitvi obveznega zavarovanja je pomembno tudi to, ali bo tvoj avto upravljal »mladi voznik« oz. "voznik začetnik", ki ima vozniško dovoljenje manj kot 3 leta. Za zavarovalnico to pomeni povečano nevarnost in posledično pribitek na premijo v določenem odstotku. Če imaš vozniški izpit manj kot 3 leta, ali bo tvoj avto vozila tudi taka oseba, boš moral ob sklenitvi izbrati tudi kritje POVEČANA NEVARNOST - VOZNIK ZAČETNIK.
Če ima mladi voznik svojo prvo avto polico za mladega voznika sklenjeno posebej, kritja za povečano nevarnost ne potrebuješ. WIZ Mladi voznik je namreč samostojna polica, namenjena "svežim" voznikom, ki so komaj začeli z nabiranjem vozniških izkušenj in zato predstavljajo večje tveganje za zavarovalnico. Z njo lahko mladi voznik vozi vse avtomobile: od mame, očeta, none ali pa prijatelja. Spoznaj vse prednosti police WIZ Mladi voznik in se odloči, kaj ti bolj ustreza - dodatno kritje pri WIZ Avto ali samostojna polica WIZ Mladi voznik.
Dodatna avto zavarovanja
Poleg z zakonom določenega obveznega zavarovanja si lahko omisliš še vrsto drugih, ki ti nudijo kritje v različnih primerih. Pri WIZu smo pripravili kritja, s katerimi so učinkovito pokrita različna tveganja, ki se pojavljajo v povezavi s tvojim avtom:
- WIZ Kasko in WIZ Delni kasko
- WIZ Voznik
- WIZ Asistent
- WIZ Nezgoda
Najbolj znan je nedvomno WIZ Kasko (polni kasko), ki po ljudskem izročilu »krije vse«, a se pri vsaki prijavi obračuna odbitna franšiza oziroma soudeležba pri škodi. To je znesek, ki ga v primeru prijave škode po polnem kasku kriješ sam. Običajno gre za znesek v višini 1 % nove nabavne vrednosti tvojega avta brez popustov, pri WIZu pa smo se odločili, da jo izrazimo v fiksnem znesku, saj smo ugotovili, da večina lastnikov ne pozna nove nabavne vrednosti svojega vozila. Pri WIZu je višina odbitne franšize, ki jo določiš ob sklenitvi zavarovanja, lahko 100, 300, 600 ali 900 €, vpliva pa na višino zavarovalne premije (višja soudeležba pomeni nižjo premijo in obratno). Če se zgodi, da ti nekdo »butne« avto na parkirišču in nastane škoda v višini 800 evrov, ti pa si ob sklenitvi izbral soudeležbo v višini 100 evrov, bo zavarovalnica krila 700 evrov, ti pa boš serviserju primaknil stotaka.
Od januarja 2019 lahko svoj avto zavaruješ le za izbrane poškodbe (na steklih, svetilih, ogledalih, zaradi naleta živali in zaradi poškodbe na parkirišču) brez vpliva na povišanje cene zavarovanja zaradi škode z WIZ Delni kasko. Na voljo v dveh paketih – WIZ Parkirišče in WIZ Cesta. Paket WIZ Cesta krije škode na avtomobilu zaradi razbitja ali poškodovanja v vozilo vgrajenih stekel, zunanjih svetil in vzvratnih ogledal, poškodbe v prometu z neposrednim naletom oziroma trkom v žival (trčenje v prometu z živaljo). Paket WIZ Parkirišče pa krije: vsa našteta kritja iz paketa WIZ Cesta in poškodbe na parkirišču. WIZ Delni kasko (oba paketa) ima soudeležbo, ki je fiksna in znaša 50 € pri vsaki škodi. V primeru uveljavljanja škode pa se cena zavarovanja naslednje leto ne poviša in ne izgubiš »bonusa« oz. premijskega razreda.
WIZ Voznik (AO PLUS) poskrbi za primer telesnih poškodb voznika, ki je povzročil prometno nesrečo s tvojim avtom. Ne glede na to, ali svoj avto voziš ti, tvoja žena ali tvoj prijatelj, mu bo v primeru nesreče na podlagi tega kritja izplačana odškodnina do največ 51.000 evrov, kolikor znaša zavarovalna vsota po tem kritju.
Če si že kdaj ostal na cesti s pokvarjenim avtomobilom, če ti je zmanjkalo goriva ali pa si izgubil ključ, boš navdušen nad zavarovanjem avtomobilske asistence, ki se pri WIZu imenuje WIZ Asistent. Ta ti zagotavlja tudi nadomestno vozilo v primeru, da ti tvojega ukradejo, poskrbi za vrnitev mladoletnih potnikov iz tujine ali za nastanitev v hotelu v času popravila tvojega avta. Skratka, v primeru okvare in drugih težav ti z veseljem pridejo na pomoč pooblaščeni izvajalci asistenčne službe in te rešijo iz zagate.
Če v avtu pogosto prevažaš še koga ali isti avto uporablja več ljudi, je dobrodošlo kritje WIZ Nezgoda, ki krije smrt voznika in potnikov. Čeprav je izguba neizmerna, je zavarovalna vsota 20.000 evrov dobrodošla finančna pomoč v najtežjih trenutkih.
Z le nekaj kliki do avto zavarovanja
Pri WIZu se zavedamo, da je avto zavarovanje najudobneje skleniti od doma, zato smo postopek sklenitve zavarovanja, navodila in splošne pogoje oblikovali uporabnikom prijazno in razumljivo, dodali pa smo tudi odgovore na najpogostejša vprašanja. Če pa še vedno nisi povsem prepričan, katero zavarovanje se ti najbolj splača skleniti, se lahko obrneš neposredno na naš kontaktni center, ki je v živo na voljo v času delovnih ur – lahko z nami poklepetaš v spletnem klepetu, nas pokličeš na 080 11 24 ali nam pišeš na elektronski naslov info@wiz.si.
PS: Ali veš, da smo razkrili tudi 5 načinov za prihranek pri avto zavarovanju?