Ugrizi kač pri nas so redki, vendar je kljub temu potrebna previdnost. Preveri kako ukrepati, če kača piči tebe ali tvojega kužka.
V naravi lahko naletimo na kače, ki se običajno izogibajo ljudem in napadejo le, če se počutijo ogrožene. Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Slovenije je letno zabeleženih približno 10-15 ugrizov strupenih kač, večina teh se zgodi v poletnih mesecih, ko so ljudje bolj aktivni na prostem.
V Sloveniji živi 11 vrst kač, med katerimi so tri strupene
Kače, ki so strupene in jih najdemo v našem lokalnem okolju:
- modras (Vipera ammodytes),
- navadni gad (Vipera berus) in
- laški gad (Vipera aspis).
Ugriz teh kač je lahko nevaren za zdravje ljudi, vendar je verjetnost, da bi odrasla oseba umrla zaradi ugriza strupene kače iz naših krajev, zelo majhna.
Poleg strupenih kač lahko srečamo tudi nestrupene vrste:
- smokulja, kobranka, mačjeoka kača, navadni gož, belouška, progasti gož, črnica in belica.
Vse kače v Sloveniji so zaščitene oz. zavarovane z Uredbo o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah, kar pomeni, da je njihovo ubijanje, lovljenje ali vznemirjanje prepovedano.
Večina kačjih ugrizov se zgodi v nogo pod kolenom. Značilni znak ugriza sta dve majhni vbodni ranici na koži, ki sta običajno med 0,6 in enim centimetrom narazen in le rahlo krvavita ali pa sploh ne.
Posledice kačjega ugriza lahko vključujejo paralizo dihalnih in drugih mišic, odpoved ledvic in motnje strjevanja krvi. Lokalni simptomi so bolečina, rdečina in oteklina, ki lahko povzročijo motnje pretoka krvi in limfe ter odmrtje mišičnega tkiva, so pojasnili na NIJZ-ju.
Če nas ugrizne kača, je najpomembneje, da ostanemo mirni.
Kje najpogosteje srečamo kače
Kače lahko srečamo v različnih delih Slovenije, najpogosteje pa v hribovitih in goratih predelih ter ob vodi. Regije z največ kačjimi prebivališči vključujejo:
- Gorenjska: predeli okoli Triglavskega narodnega parka
- Primorska: območja ob morju in kraški svet
- Notranjska: Planinsko polje, Cerkniško jezero
- Štajerska: Pohorje, Kozjak
Populacija laškega gada naj bi bila omejena na Posočje. Kače lahko srečamo tudi na travnikih, v gozdovih in ob rekah ter jezerih. V Sloveniji je priljubljena Facebook skupina "Kača na obisku".
Kaj storiti, če nas ugrizne kača:
- Ostani miren: panika lahko pospeši širjenje strupa po telesu.
- Imobilizacija: ugriznjeni ud imobiliziraj in ga drži v ravni liniji s srcem.
- Zdravniška pomoč: takoj poišči zdravniško pomoč. Ne poskušaj izsesavati strupa ali narediti reza.
- Hidracija: pij veliko tekočine, vendar ne alkohola ali kofeina.
Kaj storiti, če ugrizne kača hišnega ljubljenčka:
Če kača ugrizne vašega hišnega ljubljenčka, storite naslednje:
- Pomirite ljubljenčka, da se ne bo preveč gibal.
- Takoj odpeljite ljubljenčka k veterinarju. Pokličite vnaprej, da jih obvestite o prihodu.
- Poskrbite, da bo ljubljenček imel na voljo svežo vodo.
Ima tvoj kuža urejeno zavarovanje WIZ KUža? Zdravljenje kužka po kačjem piku je vključeno pri vseh paketih WIZ Kuža kritja stroškov zdravljenja. WIZ Kuža, ki povrne stroške zdravljenja pri veterinarju >
Kačofon: kaj je in kako mi lahko pomaga
Kačofon je telefonska linija, kjer lahko dobite nasvete in informacije o kačah ter kako ravnati v primeru, da srečate kačo ali vas ugrizne.
- Kačofon je projekt Herpetološkega društva - Societas herpetologica slovenica in je na voljo na številki 040 322 449.
Kaj je kačji lev
Kačji lev, znan tudi kot levnica, je odvržena koža, ki jo kača pusti za seboj med procesom levitve. Levitvena koža se imenuje eksuvija. Levitve so nujen proces rasti za kače, saj jim omogočajo, da se znebijo stare, obrabljene kože in jo zamenjajo z novo, večjo kožo, ki omogoča rast. Med levitvijo se kača znebi celotne zunanje plasti svoje kože v enem kosu, vključno z roženico na očeh, kar je pomembno za ohranitev njihovega vida in splošnega zdravja.
Levitveni proces je pomemben tudi za odstranjevanje parazitov in drugih nečistoč, ki se lahko naberejo na stari koži. Proces levitve se začne z ločitvijo zgornje plasti kože od nove kože pod njo. Kača se običajno drgne ob kamne, veje ali druge trde površine, da začne odvajati staro kožo od glave navzdol proti repu.
Kačji lev je pogost pojav, ki ga lahko najdemo v naravi, in je dober znak zdravega okolja, kjer kače živijo.
Zakaj se ljudje bojijo kač
Ljudje se bojijo kač predvsem zaradi njihovega strupa in hitrih gibov, ki lahko povzročijo paniko. Strah pred kačami je lahko tudi posledica kulturnih predstav in pomanjkanja znanja o teh živalih. Kače so pogosto napačno razumljene, kar prispeva k neutemeljenemu strahu. Ozaveščanje in izobraževanje o kačah lahko pomagata zmanjšati ta strah ter prispevati k bolj pozitivnemu odnosu do teh koristnih živali.
Previdno, a pogumno v naravi
Kače so sestavni del naravnega ekosistema in imajo pomembno vlogo pri ohranjanju ravnovesja v naravi. Čeprav mnogi ljudje čutijo strah pred kačami, je pomembno razumeti, da se te živali običajno izogibajo stikom z ljudmi. Če se znajdejo v naši bližini, je to pogosto zaradi nenamerne bližine njihovega življenjskega prostora.
Ni razloga, da bi se izogibali gibanju v naravi zaradi strahu pred kačami. S pravilno informiranostjo in previdnostjo lahko uživamo v raziskovanju narave brez skrbi. Nasveti za varno gibanje v naravi:
- Ostani na urejenih poteh: s hojo po označenih poteh zmanjšaš možnost srečanja s kačami, ki se običajno zadržujejo v bolj skritih predelih.
- Nosi primerna oblačila: dolge hlače in visoki čevlji lahko nudijo dodatno zaščito pred morebitnimi ugrizi.
- Pazi, kam stopaš in sedeš: preden se usedeš na tla ali premikaš kamenje, preveri, ali je na območju kača.
- Izogibaj se dviganju kamnov in debel: kače se pogosto zadržujejo pod njimi, da bi se izognile vročini.
- Bodi glasen, glasna: ko se giblješ po naravi, delaj hrup. Kače bodo pogosto zbežale ob zvokih, ki jih opozarjajo na prisotnost človeka.
Pozitivne lastnosti kač
Kače so izjemno pomembne za ekosistem, saj pomagajo nadzorovati populacijo glodavcev in drugih škodljivcev. S tem pripomorejo k preprečevanju širjenja bolezni in ohranjanju ravnovesja v naravi. Poleg tega so kače fascinantna bitja, ki so razvila edinstvene prilagoditve za preživetje, kot so sposobnost termoregulacije in učinkovite lovske tehnike.
Opazovanje kač v njihovem naravnem okolju je lahko vznemirljiva in poučna izkušnja. Spoznati kače in razumeti njihovo vlogo v naravi nam lahko pomaga premagati strah in ceniti lepoto in raznolikost živalskega sveta. Tako kot vse živali, tudi kače zaslužijo naše spoštovanje in zaščito.
Z upoštevanjem teh nasvetov lahko samozavestno in varno raziskujemo naravne lepote Slovenije, hkrati pa se učimo spoštovati in ceniti vsa bitja, ki naseljujejo naš planet. Tako bomo prispevali k ohranjanju naravnega okolja in uživali v vseh njegovih čudesih brez nepotrebnega strahu.